Izolace spodní stavby
Význam správné izolace spodní stavby domu na klíč
Jeden z nejdůležitějších kroků při stavbě vlastního bydlení představuje izolace spodní stavby.
Protože v budoucnu bude tento stavební prvek prakticky nedostupný (izolaci zakryje betonová mazanina a další konstrukce) a jeho případná oprava téměř nemožná, je nutné pro realizaci izolace zvolit spolehlivou odbornou firmu.
Pokud se přeci jen něco pokazí, je nutné odkopat zeminu a provést různé vrty, drenáže a injektáže, které však nezaručují dokonalé odstranění vady.
Co jsou klíčové podmínky správného provedení izolace?
- Podkladní beton nebo základová deska musejí být zatvrdlé, dokonale vyčištěné a zbavené všech ostrých výčnělků.
- Beton by měl být alespoň 5 – 7 dní starý.
- Prostupy ZTI procházející betonovou deskou musí být vytažené alespoň 100 mm nad povrch betonu a pevně ukotveny.
- Všechny chráničky musí být umístěny ve vzdálenosti alespoň 100 mm od svislých konstrukcí, aby bylo možné je dokonale opracovat izolační manžetou.
- Pokud to není možné, pak je lze překrýt jednou velkou chráničkou a vnitřní prostor utěsnit studnařskou pěnou nebo jiným nenasákavým materiálem. Doporučuje se tuto výplň ještě přetmelit pružným tmelem.
Před čím ochrání správně provedená izolace mou nemovitost?
Správně provedená izolace spodní stavby domu budovu ochrání proti přirozené zemní vlhkosti, ale i proti prosakující či tlakové vodě.
Stejně tak bude váš dům chráněn proti ropným produktům či nezdravému záření z radonu, který se přirozeně vyskytuje v zemi.
Jaké materiály se pro izolace rodinných domů nejčastěji používají?
Ačkoli rozhodnutí o definitivní skladbě izolace spodní stavby rodinného domu patří do rukou projektanta, zde pro vás uvádíme nejčastěji používané materiály:
- Asfaltové modifikované pasy různých tlouštěk v jedné nebo více vrstvách
- Hydroizolační folie na bázi měkčeného PVC
- Speciální bentonitové rohože do nejnáročnějších podmínek
Pro pozemky se středním radonovým indexem se jako izolace proti vlhkosti nejčastěji používá Sklodek 40 special mineral, který má nosnou vložku ze skelných tkanin. Ty jsou dostatečně pevné a přitom si zachovávají vysokou tažnost. V oblasti detailů je tento materiál nejlépe opracovatelný, protože je odolný vůči vysokým teplotám.
Jestliže projektant rozhodne o použití dvou vrstev, kombinuje se Sklodek 40 special mineral s izolačním materiálem Elestodek 40 special mineral, který má vložku z polyuretanových roun.